Akvarel nejen na cestách (2.): štětce a spol.

Jak jsem minule slíbila, dnes se budeme věnovat štětcům a kresebným nástrojům.
Stejně jako u barev platí, že každému z nás může vyhovovat něco jiného, ať už v závislosti na způsobu práce a požadovaném výsledku, nebo prostě jen proto, že nám některý z nástrojů prostě líp "sedne".
Kdo má rozmáchlejší rukopis, dá přednost širším štětcům nebo třeba rozmyvatelným voskovým pastelům, které umožňují robustnější tahy, piplové a detailisti zas budou preferovat jemné linery, perka a tenké štětečky :).
Protože jsem hlavně holka akvarelová, nebo kvašová, mám ráda, když se barvy rozpíjejí. Tomu jsem uzpůsobila i výběr kresebných pomůcek, které si beru s sebou v cestovní taštičce.
Skoro VŠECHNY můžu rozmývat vodou! :-)
V první řadě si s sebou beru malou lahvičku s vodou. Na obrázku se ukrývá pod číslem 2. Použila jsem prázdnou plastovou nádobku od cestovního balení ústní vody. Lahvička je lehká a nerozbitná. Díky lehce zploštělému tvaru se snadno vejde do pouzdra, ve kterém si vozím své výtvarné vybavení.
3. guma v tužce. Nelepí a nemastí papír tolik jako plastická pryž a dají se s ní přesně gumovat i opravdu titěrné čárečky.
4. vosková akvarelová pastelka Stabilo woody. Bezva vynález! Má krásně měkkou stopu a dá se využít za sucha i za mokra. Tuha na bázi vosků je moc pěkně pigmentovaná a dá se sehnat v několika odstínech. Já používám černou. 
Suchá stopa.
Rozmytá stopa.
Přidáváním vody a postupným rozmýváním lze dosáhnout široké škály od černé po šedou.
K dosažení krásně sytého odstínu nabírám barvu navlhčeným štětcem přímo z tužky.
5. plnicí bombičkové pero. Perem můžu nejen psát :) nebo kreslit, ale kresbu i vodou jemně rozmývat...
6. klasická verzatilka s tvrdší tuhou. Nestárnoucí a osvědčená, praktická díky vestavěnému ořezávátku. S plastovým tělem je tužka i poměrně lehká.
7. bílý gelový popisovač. Dodá jiskru tam, kde jsem případně opomněla "vynechat" bílá místa.

(Pozn.: V akvarelu se obvykle nepoužívá běloba. Bílá místa se buď tzv. "vynechávají" - nemaluje se na ně, nebo se dá použít maskovací kapalina - kreslicí guma - tekutý roztok, který pomůže ochránit místa, která mají zůstat bílá. Na cesty obvykle maskovací kapalinu nevozím, je s ní složitější manipulace a hlavně vyžaduje vlastní štětec. Ráda velmi rychle zasychá a gumovitý povlak se ze štětců jen velmi špatně odstraňuje.)

8. obyčejný černý liner za pár korun, vodou rozmyvatelný. Používám ho stejně jako plnicí pero. Lze ho vodou rozmývat, chová se pak podobně jako tuš. Pokud chci linky nerozpité, použiji liner až po zaschnutí akvarelových barev. Samozřejmě, můžete vybírat i z linerů voděodolných, na trhu je jich dostatek.
9. štětce. Přiznám se, že štětce si s sebou beru různé. Pro jejich výběr platí stejná pravidla jako pro výběr akvarelových štětců obecně. Na výběr jsou štětce s přírodním nebo syntetickým vlasem.
Přírodní štětce dobře sají barvu i tekutinu, ale často bývají až moc pružné, což může znesnadňovat malbu detailů. Naproti tomu syntetické štětce nenasají tolik barvy a vody, ale zato velmi dobře drží tvar a snesou i "těžší" ruku. V neposlední řadě jsou lacinější a odolnější než štětce s přírodním vlasem.
Ty opravdu kvalitní jsou velmi drahé - a upřímně, když už si pořídíte štětec za několik set, určitě ho nechcete zničit "taháním" v batohu nebo po kapsách. 
Vodou plnitelný štětec. Tenhle je obyčejný, z dětské sady "vodních" omalovánek. Je středně silný, se syntetickým vlasem. K dostání jsou plnitelné ploché i kulaté štětce, různých velikostí. Pokud budete při rychlé cestovní malbě používat vodu jen málo, můžete si vystačit i jen s naplněným štětcem. Abyste si vodu z rezervoáru neplýtvali, štětec před nabráním odlišné barvy pouze otřete do hadříku nebo papírového kapesníku. Doporučuji postupovat od světlých odstínů k tmavým.
Skládací štětce. Bezvadná věc, šetří místo a snadno se transportují. Bývají přírodní i syntetické. Opět záleží na preferencích.
Ten černý, šroubovací, omotaný drátkem, je značky Pebeo, druhý je syntetický a původně měl sloužit na nehtový design. Koupila jsem ho za pár korun ve "vietnamském" obchodě. Používám ho již roky a pořád drží. Navíc je velmi šikovný, víčko se dá použít k prodloužení rukojeti, takže se s ním velmi pěkně pracuje.
Pro větší názornost jsem připravila ukázky nástrojů, co používám. V suchém i mokrém stavu. Třeba něco padne do ruky i vám!

Těším se na shledání příště u papírů.
Jitka

Žádné komentáře: