ShinHan Professional Water Color - na asijskou notu počtvrté

Dnes bych vám ráda ukázala korejské akvarely ShinHan Professional Water Color.

V předchozích článcích jsem vás seznámila s několika značkami, které mi za těch 17 let, co se akvarelu věnuji, prošly pod rukama. Ještě chytám článek o dalších barvách, např.  UMTON, Bílé Noci, Schmincke Horadam, Van Gogh... Prostě bych vám ráda i tady na blogu ukázala něco málo z toho, co se dozvídají lidé, co ke mně přijdou na kurz :).

U každých barev si vyrábím vzorník, ten mi pomáhá při další malování.


Prozatím jste si mohli o akvarelu přečíst:

Teď ale zpět k barvám ShinHan Professional Water Color.
Jsou v tubách. Což může leckoho možná vyděsit, protože si vzpomene na zatvrdlé tempery na školní výtvarce, matné barvy a spoustu nepořádku kolem. :) To ale o akvarelech vůbec platit nemusí.

Barvy jsou zabaleny v pěkné a pevné krabičce. Na první pohled na mě udělaly dobrý dojem :).

Akvarely v tubách


Už vás slyším, že se ptáte, proč si tedy akvarely v tubě vůbec pořizovat. Za mě z několika důvodů:
 • obsahují více glycerinu než barvy v pánvičkách (pevné akvarely v kostičkách), díky tomu se snáze rozmíchavají s vodou
 • připadají mi sytější, při použití přímo z tuby jsou barvy mnohem zářivější (platí pro kvalitní barvy), než barvy z pánviček
 • jsou vhodné pro malování větších ploch, kdy malujete větším štětcem, nemusíte zápolit s nabíráním barvy z maličké pánvičky
 • cenově vycházejí tubičkové barvy malinko laciněji, barva vydrží déle - navíc, kvalitní barvu můžete opakovaně použít i po zaschnutí na paletě
 • někteří výrobci vyrábějí akvarely pouze v tubách :)
 • můžete je používat k doplnění prázdných pánviček po pevných akvarelech :)

Co je na akvarelech v tubě nešikovné?
 • je nutná paleta 
 • náročnější na skladování - tuby zabírají víc místa
 • časem se může v tubě oddělit pojidlo od pigmentové složky
 • může zatvrdnout uzávěr na tubě, pokud neudržujete hrdlo tubičky čisté 
Výše uvedené nedostatky se dají ale snadno překonat. :)

Paletu doporučuji používat vždy, i u barev v pánvičkách, navíc z tuby barvu na paletu umístíte podstatně pohodlněji, než u barev v pánvičkách, kdy ji musíte nejprve navlhčit, abyste jí mohli přenést štětcem na paletu a tam případně míchat.

Pokud barvě zaschne uzávěr a tuba nejde otevřít, můžeme využít toho, že jde o vodou ředitelné barvy a tubu ponořit do vody a počkat, až barva povolí.

Oddělené pojidlo od pigmentu snadno promícháte na paletě, pokud barva zatvrdne "na kost", můžete tubu rozříznout a barvu používat stejně, jako pevný akvarel v pánvičce.

ShinHan Professional Water Color jsou korejské akvarely. Možná od ShinHan znáte markery TOUCH TWIN. Já osobně jsem si v prvním momentě vůbec neuvědomila, že jde o stejnou značku. :)

ShinHan má tři řady akvarelů, jak jsem zjistila z jejich webu, školní - oni uvádějí "studentské"  SHAMI Water Colors (24 základních barev), Professional Water Colors (30 barev, zhruba polovina je monopigmentní) - pobavilo mě, že u těchto barev uvádějí: "for discerning artist" :) a nejvyšší řadu, PWC, Extra Fine Watercolors (84 barev).

U nás je k dostání pouze řada ShinHan Professional Water Color.

ShinHan Professional Water Color, sada 30 barev. Tubičky 7,5 ml.

K objednávce jsem dostala ještě letáček s doplňujícími informacemi. Musím říct, že tak detailní dokumentaci jsem u barev už dlouho neviděla!

Zadní část letáčku s informacemi  o složení a světlostálosti.

Veškeré potřebné údaje jsou i přímo na tubách:
 • světlostálost
 • použitý pigment
 • název barvy 
 • úroveň krytí
Přední strana tubičky s kódem barvy podle výrobce, názvem barvy a stupněm krytí a světlostálostí.

Zadní strana tubičky mimo jiné obsahuje kódy použitých pigmentů.
Aby bylo jasné, co který symbol znamená, v letáčku jsou i názorné vysvětlivky (pro ty, co se v problematice neorientují):

Podrobně rozepsané informace.

Vzorník

Jako u všech nových barev, i tady jsem si nejdřív vyrobila vzorník. Papír jsem zvolila Canson "C" à grain. Není sice úplně na akvarel, ale já ho moc ráda používám, má příjemný tón i strukturu  a když se to nepřežene s vodou, pracuje se na něm moc dobře.

Protože tubičky není potřeba prorážet, mohla jsem hned začít s testováním. Barvy jsem si předtím rozdělila do skupin podle odstínů. Myslela jsem, že budu muset použít paletu a přípravu barev, ale nakonec jsem je nabírala špičkou štětce přímo z tuby, barvy mají krásnou konzistenci.

Barvy jsou živé a dobře se s nimi pracuje.

Postupně jsem se "probojovala" všemi 30 barvami. Na vzorník si nanáším barvu jak v plné sytosti, tak i naředěnou, abych viděla, jak se barva chová ve vztahu s vodou.

Hotový vzorník.
Jak sami vidíte, jde o velmi pěkné barvy, já oceňuji bohatou škálu červených a zelených odstínů, kterou využiji pro botanickou ilustraci.

A hodnocení?


+ pěkné a elegantní balení
+ tuby 7,5 ml
+ dobře zpracované popisky
+ široká škála barev, i pro nás nezvyklejších odstínů
+ příznivá cena 
+ na výběr z více sad
+ snadné míchání a ovládání barev
+ jasné barvy
+ velmi dobře pigmentované
+ výborná rozpustnost ve vodě
+ dobře se pokládají na papír
+ barvy lze použít i po zaschnutí
+ některé odstíny monopigmentní
+ některé odstíny krycí

- nižší světlostálost u některých odstínů
- nutno používat paletu

Shrnutí:

Jde o velmi dobré a dobře ovladatelné barvy, protože však všechny odstíny nemají nejvyšší deklarovanou světlostálost, může se stát, že se v horizontu let na malbě změní (vyšisují). Barvy bych ale hodnotila velmi kladně, ve srovnání s evropskými akvarely určitě obstojí. Já osobně bych jim dala přednost před jinými akvarely v tubách studentské či nižší úrovně (Reeves, Pebeo, Cotman).


4 komentáře:

Janavalovesgarden řekl(a)...

PWC jsou běžně k dostání na www.marketart.cz, 15ml tuby, 104 odstínů, cena od 54,- Kč.

Jitka řekl(a)...

Dobrý den, děkuji za upozornění. Na Moráni dost často nakupuji a musím se přiznat, že když jsem tam byla před sepsáním článku (březen 2018), PWC jsem tam neviděla, pouze Bílé noci v tubách. Možná je naskladnili až později, nebo je mají jen na e-shopu?

Janavalovesgarden řekl(a)...

Nakupovala jsem na e-shopu.
Barvy jsou překvapivě skvělé , mám srovnání s akvarelem Horadam, W&N (umělecké) a Sennelier. Ta cena je neskutečná... Rozhodně stojí za vyzkoušení. Jana

Jitka řekl(a)...

Jano, dobrý den. Děkuji za zastavení. I já jsem z barev nadšená. Poměr "cena/výkon" úžasný. Krásná den!