Pohádkové čtení

Krácená verze prezentace pro odbornou veřejnost ze 14.12.2012 v Národní knihovně ČR.


POHÁDKY PRO SPOLEČNÉ ČTENÍ

(Projekt na podporu dětského čtenářství)

Alena Vorlíčková, Jitka Zajíčková

Nabídka pro knihovny, školy atd.- program pro žáky 1. stupně ZŠ
Metodika použitá v našem programu vznikla na základě spolupráce s PhDr. Lenkou Krejčovou, PhD, psycholožkou a specialistkou na dětskou dyslexii. Při práci s dětmi používáme původní texty A. Vorlíčkové, ve speciální typografické úpravě.

Tyto programy jsou navrhnuty pro potřeby začínajících čtenářů, ale vřele je doporučujeme i starším dětem s diagnostikovanou dyslexií. Našim cílem je ukázat, že čtení může být zábavné a nemusí „bolet“, jak často dyslektické děti o čtení hovoří.

Pohádkové čtení s besedou (60 minut)

Program obsahuje:
  • Společné čtení našich původních textů, práce s dětmi podle speciální metodiky PSČ
  • Dodržujeme metodiku psychologie práce s dětským čtenářem tak, abychom děti od čtení neodradili, naopak motivujeme k zájmu o další čtení.

Pohádkové čtení  - komplexní program (90 minut)


  • Mimo čtení s besedou děti čeká bohatý doprovodný program. 
  • Výtvarná dílna a relaxace při hudbě Lubomíra Müllera speciálně věnovaná našemu projektu.

Kde nás můžete vidět

19. 4. 2013 Pohádky pro společné čtení, dyslexie – přednáška v Krajské knihovně Karlovy Vary, součástí bude i přednáška PhDr. Lenky Krejčové
18. 5. 2013 na veletrhu Svět knihy od 16.00 proběhne ukázkové Pohádkové čtení s besedou. (Jsme partnery projektu Rosteme s knihou.)


Malovaný vícezrnný narozeninový chléb se semínky

aneb Když má zajíček narozeniny a já hravou náladu :)



Vždy peču od oka, ale dnes jsem vážila alespoň na hrnečky, abych byla schopná napsat recept :)







3 hrnky hladké pšeničné mouky
1 hrnek tmavé žitné mouky
1/2 hrnku semínek - já míchala slunečnici, dýni, len
1/2 hrnku jemných ovesných vloček - obyčejné vločky můžeme předem posekat
1/4 hrnku žitného kvásku - neměla jsem čas nechat kvásek pracovat, použila jsem ho hlavně jako ochucovací přísadu
1 sáček sušeného droždí
3 lžičky soli
1 lžička cukru
2 - 2,5 hrnku vlažné vody - přidávám postupně, podle konzistence těsta (lze ale použít i syrovátku, těsto pak lépa kyne)
2 lžíce oleje
melta nebo instantní káva, vatová tyčinka




Všechny přísady vypracuji na těsto,  jako poslední do již hotového těsta přidám olej a nechám kynout, dokud těsto nezdvojnásobí svůj objem.
Poté přistoupím k druhému propracování, při němž z těsta "vytluču" vzduch, těsto natahuji a překládám, čímž napomůžu k aktivaci lepku.
Dobře propracované těsto jde tvarovat a příliš se nelepí. Díky obsahu žitné mouky je potřeba udržovat pomoučněnou pracovní plochu, ale zase ne příliš, abychom těsto zbytečně nezahušťovali. Těsto nechám jen krátce odpočinout. Mezitím si předehřeji troubu na 200 stupňů.

Tvarování

Odpočinuté těsto si rozdělím na třetiny:

  • z jedné vytvaruji čumák a obě uši
  • zbývající dvě třetiny zpracuji do běžného kulatého bochníčku, bochník důkladně "vytočím", aby držel tvar
Na plech s pečícím papírem nejprve položím uši (tvarované jako bagety), jejich spodní okraje lehce navlhčím vodou a na ně položím bochníček - hlavu. Malý bochánek - čumáček - na spodní straně lehce navlhčím, aby dobře přilnul k hlavě a také ho umístím na hlavu zajíčka.




Zdobení

Ostrým nožem naříznu podélně uši a místo řezu navlhčím peroutkou s vodou, do řezu nasypu dýňová semínka, len a ovesné vločky - vzniknou tak vnitřní části zaječích uší. Čumáček potřu vodou a bohatě posypu lněným semínkem.
V malé misce si smíchám trochu melty s malinkým množstvím vody na kašičku, vatovou tyčinkou namaluji základ očí, do ještě mokré melty vložím dýňová semínka, domaluji tlamičku a vousky (lze vynechat).

Pečení

Peču ve vyhřáté troubě, abych napomohla  dalšímu kynutí těsta, po vložení zajíčka do trouby ihned postříkám dno trouby teplou vodou. Osvědčila se mi cyklistická lahev, kterou lze zmáčknout. U tohoto typu chleba nedávám do trouby plech s vodou jako u kváskového chleba. Během pečení několikrát potírám vodou pro větší lesk a křupavost kůrky. Pozor! Snažím se nenamočit spodní stranu chleba, lepil by se pak k podložce.

Správně upečený chléb "zvoní" a má zlatohnědou barvu. Hotový chléb nechám vychladnout na mřížce a krájím nejlépe až po několika hodinách. Peču-li na noc, krájím až ráno. Žitná mouka obsažená v chlebu potřebuje čas, jinak má chléb tendence k mazlavosti.

Včera

odpoledne

a v neděli na stejném místě



Polotvrdý domácí sýr z tvarohu



Po různých domácích tvarohových sýrech a sýru typu labneh z jogurtu jsem se odhodlala vyzkoušet něco o kousek složitějšího - polotvrdý sýr, kde se místo syřidla používá běžná jedlá soda.  Jedlé sody mám doma vždy dostatek, používám ji nejen při pečení, ale také při úklidu či výrobě jemného mýdla  :).

Sýr je velice jednoduchý na přípravu, potřebné suroviny jsou snadno k sehnání i pro "městské lidi" jako jsme my :). Výsledek je podle mého názoru velice dobrý, chuťově blízký blaťáckému zlatu  a pro mě je podstatné, že přesně vím, co sýr obsahuje. Další velkou výhodu spatřuji v tom, že si sýr mohu ochutit přesně podle vlastní chutě či potřeby.

Během přípravy se také dá velice dobře regulovat množství soli, což je další velká výhoda oproti kupovaným sýrům, které jsou mnohdy pro děti velmi slané.

Sýr se dá připravovat ve větším i menším množství, zde předkládám rozpis na sýr z jednoho plnotučného tvarohu (250g).  Výsledkem je malý bochníček sýra s hmotností přes 200g. Toto množství mi připadá přiměřené jako testovací, když nevíte, zda vám sýr bude chutnat.




250g plnotučného tvarohu (raději obyčejný, balený v kostce, ne z vaničky)
250 ml mléka,  polotučného či plnotučného, pokud nemáme čerstvé, lze použít i trvanlivé
lžíce másla (lze i nepatrně více, podle chuti)
na špičku nože jedlou sodu (v případě, že se sýr bude málo tavit, můžeme množství sody zvětšit, na toto množství tvarohu doporučuji ale max. 1 čajovou lžičku, větší množství podle mně už ovlivňuje konečnou chuť sýra)
sůl podle chuti
bylinky, pepř, koření dle chuti


KROK 1

Do hrnce vložím tvaroh a mléko, zahřívám a míchám, dokud se neoddělí syrovátka od hustší sýrové hmoty. Sýřeninu pak scedím přes plátýnko (čistý kapesník), kterým si vyložím cedník. Syrovátku nevylévám, dá se použít jako přísada do koupele.

(Fotky s postupem jsou foceny přímo na sporáku pod světlem digestoře. Je nutno pracovat poměrně rychle - zejména ve fázi tavení - takže se omlouvám za kvalitu.)


KROK 2

Scezenou sýrovou hmotu vrátím do hrnce, kam přidám ještě máslo a sodu a míchám, dokud se hmota nezačne tavit, poté přidám sůl a zvolené koření (použila jsem sušenou bazalku a sušená rajčata). 


Ještě důkladně promíchám a ve chvíli, kdy je sýrová hmota hladká a táhne se, přemístím jí do formy, kde bude tuhnout. Ideálně přes noc.


Snazšímu vyklopení sýra z pevné formy (miska, hrneček) pomůžu tím, že si formu vyložím potravinářskou folií, nebo použiji silikonovou formu, která je pružná a sýr z ní jde vyklopit velice snadno.


Pokud se vám zalíbila příprava tohoto typu sýra, můžete vyzkoušet i následující varianty
(obrázky jsou aktivní odkazy):

Domácí krémový sýr bez tavicích solí
Domácí "tavená" pomazánka z olomouckých tvarůžků

A takto jsem sýr připravovala v pořadu Sama doma.


77:42 - polotvrdý sýr bez syřidla