Sama mám poměrně jasno tom, které akvarelové barvy mi nejlépe vyhovují (používám mistrovské Umton, nebo Schmincke, občas Bílé noci), ale stále po očku hledám další vhodné barvy pro své studenty akvarelu. Protože ne všichni se chtějí akvarelu věnovat trvale, chci jim na kurzech představit takové pomůcky, které budou dostatečně kvalitní a zároveň je finančně příliš nezatíží.
Rozhodla jsem se vyzkoušet studentské akvarely Lukas v pánvičkách. Na kurzech používám většinou akvarely v tubách - je to pro mě praktičtějčí při transportu a manipulaci - prostě každému dám tolik barvy, kolik potřebuje - ale tyhle akvarely zn. Lukas mi padly do oka.
Poměr cena/výkon příznivá, balení pěkné, kompaktní. Vypotřebované pánvičky lze obměnit. Ve víčku krabičky zabudovaná paleta.
Udělala jsem si zkušební rychlou skicu, abych viděla, jak se barvy chovají na papíře. (Pořád jedu na květinové vlně :))
Vzorník jsem provedla na čtvrtku gramáže 220g, běžně dostupnou. Výrobce Papírny Brno. Jedna strana hladká, druhá s jemnou strukturou.
Pokud při akvarelu nepoužívám více vody, na drobné skici pro vlastní potřebu klidně volím tento papír a pracuji na hrubší straně. Pro přípravu vzorníku jsem čtvrtku ani nevypínala.
Barvy jsem si označila kódy výrobce (u magenty je na obalu chybně uvedený kód, musela jsem dohledávat), stupněm světlostálosti a značkou pro průhlednost.
Primární barvy jsem otestovala v základních směsích.
 Scan jsem nijak neupravovala, přesto vidíte, jak jsou barvy jasné a zářivé. Primární barvy jdou dobře míchat.
Jediný problém by mohl být s nižší světlostálostí magenty, ale magenta obecně je v akvarelu lehce "problematická" :)
Co velice oceňuji, je přítomnost Paynovy šedě ve škále barev. Černá je pro akvarel  často příliš tvrdá a při neuváženém použití může "zabít" celou malbu.
Dvanáct odstínů je pro potřeby studentů dostačujících, upřímně,  já sama málokdy používám hotové odstíny bez míchání s jinými.
Pro porovnání, proč je pro akvarel důležité používat kvalitní barvy, přikládám vzorník běžných vodovek trochu lepší kvality.
Mají sice širší barevnou škálu, ale sami vidíte, že jsou matnější  (zejména ve směsích) a "zrnitější" - tzv. granulují, a to i odstíny, které obvykle negranulují. Granuluje například sépie, ultramarín nebo umbra.
Tím samozřejmě nechci říci, že své "školní" vodovky musíte hned zahodit a běžet si koupit jiné barvy. Pro domácí použití vám bohatě postačí.
Hned na první lekci akvarelu si se studenty ukazujeme a zkoušíme rozdíl právě mezi vodovkami a akvarelkami. Na milost beru tak ještě anilinky nebo medové vodovky :)
Anilinky pro bohatost a živost odstínů, medové vodovky pro příjemnou práci s barvou.