Starověký Egypt mě fascinoval odjakživa. Bohatstvím barev, hloubkou znalostí, výtvarným projevem - stylizovaným, ale přesto velmi výstižným... Na plavbu po Nilu a návštěvu Egypta, kterou jsem mohla před lety absolvovat, vzpomínám s láskou i nyní.
A protože dcerka moc ráda čte dětské detektivky ze starověkého Egypta, napadlo nás, že si nějakou Egypťanku také namalujeme, nebo nakreslíme. Těžko říci, která technika převažuje - obvykle ve své tvorbě prolínám oboje.
Motivů je na výběr přehršel, po důkladném bádání v domácím archivu i jinde jsme se s Kristýnkou rozhodly uchopit po svém kousek půvabného výjevu zachyceného na nástěnných malbách v Meniho hrobce v Luxoru.
zdroj: http://www.metmuseum.org
Tyto malby zachycují lov ryb a kachen v papyrové houštině. Meni a jeho rodina loví společně z rákosového člunu. Podle výtvarného kánonu je Meni jako nejdůležitější postava zobrazen největší, ostatní členové rodiny jsou zobrazeni menší. Stylizovaně, ale přesto velmi půvabně a s důkladnou znalostí, jsou zobrazeny ryby, kachny a jiné vodní ptactvo. Pozorný divák může spatřit krokodýla lovícího rybu, či drobného savce (nevím, o co jde konkrétně) ukrytého v houštině papyru. Vidíme také, jak pomocí vrhacích holí Meni loví kachny. Zdá se, že lov je úspěšný, neboť jak chlapci, tak Meni sám v ruce drží již ulovená zvířata.
Dívky trhají květy lotosu, který byl v Egyptě považován za nejdokonalejší rostlinu. Lotos byl nejen oblíbený pro svou krásu, byl symbolem slunce. Lotos se ale používal i v kuchyni. Má totiž jedlá semena a na oddenek velmi bohatý na škrob. Lotosový oddenek lze vyvařit do polévky nebo čaje, pomůže při nemocech z nachlazení, astmatu i ledvinových potížích. Obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Lotosová semena se praží a chutí připomínají oříšky.
Protože budeme malovat Egypt, chystáme zlatou tuš a mícháme barvy drahých kamenů a smaltů v Egyptě tak oblíbených. Chceme si také pohrát s pozadím a vytvořit iluzi skutečné fresky na zdi.
Nejprve ale podkladová skica.
Zachovávám estetickou stylizaci, ale výraz figury a pozici si uzpůsobuji po svém. Pracuji tvrdou tužkou 8H, kresba má být ve výsledku téměř neviditelná. (Pro potřeby blogu jsem musela fotku hodně doupravovat, aby byla kresba vůbec na monitoru vidět.)
Začínám pracovat na pozadí. Do mokrého podkladu zapíjím okr a modř.
Efekt omítky posílím přisypáním soli do ještě mokré malby.
Po úplném zaschnutí odstraním sůl a pokračuji lehkou lazurní vrstvou tělové, kterou si míchám, lehce naznačím líčka. Vlasy v této fázi nemaluji černou, jak by se mohlo zdát, ale použiji Paynovu šeď s trochou modré. Tato směs působí mnohem měkčeji.
Silným okrem vytvořím podklad pro budoucí zlaté šperky. Různými odstíny tyrkysové a modré vypracuji květy lotosů a dívčinu čelenku.
Silným nátěrem krycí běloby vypracuji podklad pro roucho a souběžně pracuji na podmalbě šperků.
V mezičase, kdy barvy zasychají, začínám měkkou tužkou zesilovat kontury a lehce stínovat.
V této chvíli se dcerka rozhoduje, že chce malovat také - má přece ty nové akvarelové barvy, co musí vyzkoušet! S pomocí prokreslovací lampy, kterou nám tatínek vyrobil ze stropního světla, si překresluje obrysy na svou čtvrtku.
Já odcházím vařit večeři a moje rozpracovaná malba slouží jako předloha.
Týnka volí opačný postup a vypracovává nejdříve figuru, pozadí až nakonec. Sůl nesmí chybět ani v tomto případě.
Tužkou kontury a Týnka má hotovo. Já dávám dětem večeři a těším se, jak svou dívku dokončím.
Zlatou neředěnou tuší vypracuji šperky, ředěnou přetřu pektorál.
Tužkami různých tvrdostí zesiluji prostorový efekt.
Kontury lehce rozmazávám, chci aby působily měkce, s lehkou patinou.
Vatičkou se zachyceným grafitem přetřu dívčino roucho, vynikne tak struktura pastózního nátěru bílé a zesílí se iluze nařaseného textilu.
Stínováním vymodeluji paže.
Dotvořím detaily na lotosových květech. Nyní je čas dívku dozdobit.
Černou tuší znázorňuji copánky na dívčině paruce.
Zesiluji oční linku a neodpustila jsem si do ukázněného účesu dodat jeden neposlušný pramínek :).
A obě Krásky z Kemetu jsou nyní připraveny vyrazit do světa! :)
4 komentáře:
:-) to jste si spolu pěkně užily,
krásně se vám to povedlo:-)
starověký egypt mám též v srdci :-)
pěkný den
Milá Jitko, můžu se zeptat, čistě ze zvědavosti, jaký tady používáš papír (gramáž, značka, povrch)? Jsem překvapená, že při tom, jak moc se ti vlní, toho tolik vydrží. Díky moc. Hezký večer!
Sonjo, většinou používám 250-300g
akvarelový karton, tohle konkrétně je Terra z CPS Štětí.
Jitko, to je krása, máte krásné akvarely, úžasné ilustrace a moc hezký blog!
Le
Okomentovat