Starověký Egypt mě fascinoval odjakživa. Bohatstvím barev, hloubkou znalostí, výtvarným projevem - stylizovaným, ale přesto velmi výstižným... Na plavbu po Nilu a návštěvu Egypta, kterou jsem mohla před lety absolvovat, vzpomínám s láskou i nyní.
A protože dcerka  moc ráda čte dětské detektivky ze starověkého Egypta, napadlo nás, že si nějakou Egypťanku také namalujeme, nebo nakreslíme. Těžko říci, která technika převažuje - obvykle ve své tvorbě prolínám oboje.
Motivů je na výběr přehršel, po důkladném bádání v domácím archivu i jinde jsme se s Kristýnkou rozhodly uchopit po svém kousek půvabného výjevu zachyceného na nástěnných malbách v Meniho hrobce v Luxoru.
Menna and Family Hunting in the Marshes, Tomb of Menna
zdroj: http://www.metmuseum.org
Tyto malby zachycují lov ryb a kachen v papyrové houštině. Meni a jeho rodina loví společně z rákosového člunu. Podle výtvarného kánonu je Meni jako nejdůležitější postava zobrazen největší, ostatní členové rodiny jsou zobrazeni menší. Stylizovaně, ale přesto velmi půvabně a s důkladnou znalostí, jsou zobrazeny ryby, kachny a jiné vodní ptactvo. Pozorný divák může spatřit krokodýla lovícího rybu, či drobného savce (nevím,  o co jde konkrétně) ukrytého v houštině papyru. Vidíme také, jak pomocí vrhacích holí Meni loví kachny. Zdá se, že lov je úspěšný, neboť jak chlapci, tak Meni sám v ruce drží již ulovená zvířata.
Dívky trhají květy lotosu, který byl v Egyptě považován za nejdokonalejší rostlinu. Lotos byl nejen oblíbený pro svou krásu,  byl symbolem slunce. Lotos se ale používal i v kuchyni. Má totiž jedlá semena a na oddenek velmi bohatý na škrob. Lotosový oddenek lze vyvařit do polévky nebo čaje, pomůže při nemocech z nachlazení, astmatu i ledvinových potížích. Obsahuje velké množství minerálů a vitamínů. Lotosová semena se praží a chutí připomínají oříšky.
Protože budeme malovat Egypt, chystáme zlatou tuš a mícháme barvy drahých kamenů a smaltů v Egyptě tak oblíbených. Chceme si  také pohrát s pozadím a vytvořit iluzi skutečné fresky na zdi.
Nejprve ale podkladová skica.
image
Zachovávám estetickou stylizaci, ale výraz figury a pozici si uzpůsobuji po svém. Pracuji tvrdou tužkou 8H, kresba má být ve výsledku téměř neviditelná. (Pro potřeby blogu jsem musela  fotku hodně doupravovat, aby byla  kresba vůbec na monitoru vidět.)
image
Začínám pracovat na pozadí. Do mokrého podkladu zapíjím okr a modř.
image
Efekt omítky posílím přisypáním soli do ještě mokré malby.
image
Po úplném zaschnutí odstraním sůl a pokračuji lehkou lazurní vrstvou tělové, kterou si míchám, lehce naznačím líčka. Vlasy v této fázi nemaluji černou, jak by se mohlo zdát, ale použiji Paynovu šeď s trochou modré. Tato směs působí mnohem měkčeji.
image
Silným okrem vytvořím podklad pro budoucí zlaté šperky. Různými odstíny tyrkysové a modré vypracuji květy lotosů a dívčinu čelenku.
image
Silným nátěrem krycí běloby vypracuji podklad pro roucho a souběžně pracuji na podmalbě šperků.
image
V mezičase, kdy barvy zasychají, začínám měkkou tužkou zesilovat kontury a lehce stínovat.
image
V této chvíli se dcerka rozhoduje, že chce malovat také - má přece ty nové akvarelové barvy, co musí vyzkoušet!  S pomocí prokreslovací lampy, kterou nám tatínek vyrobil ze stropního světla, si překresluje obrysy na svou čtvrtku.
image
Já odcházím vařit večeři a  moje rozpracovaná malba slouží jako předloha.
image
image
Týnka volí opačný postup a vypracovává nejdříve figuru, pozadí až nakonec. Sůl nesmí chybět ani v tomto případě.
image
Tužkou kontury a Týnka má hotovo. Já dávám dětem večeři  a těším se, jak svou dívku dokončím.
image
Zlatou neředěnou tuší vypracuji šperky, ředěnou přetřu pektorál.
image
Tužkami různých tvrdostí zesiluji prostorový efekt.
image
Kontury lehce rozmazávám, chci aby působily měkce, s lehkou patinou.
image
Vatičkou se zachyceným grafitem přetřu dívčino roucho, vynikne tak struktura pastózního nátěru bílé a zesílí se iluze nařaseného textilu.
image
Stínováním vymodeluji paže.
image
Dotvořím detaily na lotosových květech.  Nyní je čas dívku dozdobit.
image
Černou tuší znázorňuji copánky na dívčině paruce.
image
Zesiluji oční linku a neodpustila jsem si do ukázněného účesu dodat jeden neposlušný pramínek :).
imageimage
A  obě Krásky z Kemetu jsou  nyní připraveny vyrazit do světa! :)