Domácí čistící pasta - citrónový krémový čistič


Domácí citrónová pasta, která snadno odstraní vápenaté usazeniny v koupelně, naleští dřez i hrnce...
Přírodní, voňavá po citrónech.citrónová kůra (nebo pomerančová či jiná citrusová kůra, zhruba z 5 citronů, nebo odpovídající množství jiné citrusové kůry)
obyčejná sůl - cca půl hrnku
půl hrnku octa nebo šťáva ze 3 citrónů
voda podle potřeby (max. litr)


Citrónovou kůru (klidně i se zbytky dužiny) zaliji trochou vody, přidám sůl a ponorným mixérem rozmixuji.
Nechám lehce (10 minut) provařit, aby se uvolnily účinné látky z citronové kůry. Přidám ocet a dle potřeby i vodu. Konečná konzistence by měla připomínat krupicovou kaši.

Hotovou pastu skladuji ve sklenici se šroubovacím uzávěrem. Nabírám houbičkou.

5 komentářů:

Vlaďka Cepáková řekl(a)...

To vypadá jako zázrak. Děkuji za návod i recept.

Jitka řekl(a)...

Vlaďko, ano, taky mi to tak připadá. Proto jsem to zveřejnila. Když se ale zamyslíme nad složením, tak to má logiku - kyselina citronová/octová, sůl, to všechno jsou látky, které se k čištění používají a používaly i dříve... jen jsme to všechno vlivem moderních extra účinných úklidových prostředků zapomněli...

Maja řekl(a)...

A z koľkých citrónov kôra na to množstvo soli? Iba z jedného? Už sa teším, až to budem môcť vyskúšať...zatiaľ však nemáme kuchyňu :D

zahrada mojí duše řekl(a)...

Super, tak už jsem vyzkoušela, vonělo to krásně, měla jsem chuť ten pudink ochutnat :-) ale dobrý by to asi nebylo s tou solí a místo octa jsem dala lžičku kys. citronové...čistí to výborně a jako bonus mám vypíglovaný i hrnec a ponorný mixér :-)

Jitka řekl(a)...

Helísku, to jsem moc ráda, děkuji :)