Na plnou sílu bylinek je zatím brzo, ale v květnu je nejlepší čas na sběr výhonků jehličnanů. V okolí chalupy rostou smrky a jedle, doslova hned za plotem a jsou tak nízké, že i já je mohu bez problémů sbírat. Občas si některý výhonek "uzobnu" i jen tak. Jedlička je chuťově velmi jemná, smrček kyselejší.
Kdy a proč sbírat?
Sběr výhonků je časově omezen, nejvhodnější doba je cca do půli nebo třičtvrtě :) května. V tuto dobu jsou doslova nabity vitamínem C, minerály i éterickými oleji. Sbírané výhonky by neměly přesahovat 10 cm. Sbírejte je prosím opatrně, tam, kde odštípnete výhonek, tento rok, již strom neporoste.Všechny výhonky jsou velice bohaté na přírodní silice, vitamíny i chlorofyl. Tohoto faktu také využívá lidové léčitelství už po dlouhou dobu.
Každý rok si z dovolené vozím Borovo ulje - éterický borovicový olej, výborný při nachlazení - ať už k inhalaci nebo jen do aromalampy. Borovicový olej lze také smíchat s nosným olejem (oliva, mandle, slunečnice) a použít k masážím namožených svalů.
Pozor ale při vnitřním užití! V jehličnanech obsažené terpeny mohou při dlouhodobé a zvýšené konzumaci dráždit nebo i poškodit organismus. Proto bychom měli jehličnany užívat jen krátkodobě. Vyhnout by se jim měli lidé trpící onemocněním jater, ledvin nebo při zánětech žaludku a střev.
Jehličnany do salátu
Jednoduchý způsob, jak využít potenciál jehličnanů, je přidat si nadrobno nasekaný výhonek do salátu, společně třeba s pampeliškou, sedmikráskou, řebříčkem a jinými jedlými rostlinami.Ochucený olej s výhonky jehličnanů
v pozadí: za studena připravovaný sirup z borovicových výhonků (o něm příště) |
Můžeme si také naložit výhonky do dobrého oleje - panenského olivového, nebo jiného, který vám chuťově vyhovuje. Získáme delikátně ochucený olej s jemnou vůní a chutí silic.
Čaj z výhonků jehličnanů
Nejen trampové mohou pít čaj z jehličí! Spařte si čerstvé výhonky jehličnanů a vychutnejte si lahodný čaj s vůní lesa. Čaj má protizánětlivé a desinfekční účinky.
Žádné komentáře:
Okomentovat