Domácí tvaroh ze zkyslého mléka

Možná se vám někdy stalo, že jste nechali stát čerstvé mléko na lince a to vám zkyslo. Není důvod ho vylévat, můžete si z něj snadno připravit domácí tvaroh.


Tvaroh si můžeme velice snadno připravit i doma, stačí mít zakysané mléko. Je velice důležité použít mléko, které zkyslo přirozeně při pokojové teplotě. Na to stačí cca 2 dny. Kdybychom použili mléko, které zkyslo v lednici, byl by  výsledný tvaroh nechutný a hořký. Pracujeme vždy s čerstvým - ne trvanlivým mlékem! Trvanlivé mléko nekysne.

  • mléko - na začátek bych doporučila pracovat s 1l mléka, když zjistíte, zda vám tvaroh chutná, můžete si dávky upravit podle svého
  • volitelně srážedlo (jako v případě mascarpone nebo lze od specializované firmy zakoupit speciální syřidlo) - kdyby se mléko nechtělo srážet, nebo pokud velmi pospícháme a není čas nechat mléko přirozeně zkysnoutZkyslé mléko vlijeme do hrnce a zahříváme. Výslednou podobu tvarohu ovlivňuje teplota, na kterou mléko zahřejeme:
velmi měkký tvaroh - 40 oC
měkký tvaroh - 50 oC
čím více zahříváme, tím je výsledný tvaroh sušší a tvrdší

Během zahřívání se začne uvolňovat syrovátka a pevné kusy sýřeniny.


Pod pokličkou necháme vychladnout. Pokud chceme tvrdý tvaroh na strouhání, cedíme horké a při lisování zatížíme.


Cedník vyložený plenou vložíme do mísy nebo hrnce (pro naše množství zpracovávaného mléka postačí velký kastrol) a tekutinu scedíme.


Lepšímu odkapávání syrovátky pomůžeme i lehkým vyždímáním. 


Záznam z vysílání Sama doma, kde jsem tvaroh připravovala.
S tvarohem pracujeme dále tak, jak jsme zvyklí. Můžeme ho použít jako výchozí surovinu pro domácí sýry:

Domácí krémový sýr bez tavicích solí
Polotvrdý domácí sýr z tvarohu


Žádné komentáře: